Kurtuluş savaşının zafere dönüştüğü yer olan İnönü artık tescilli !

Osmanlı imparatorluğunun kuruluşundan beri olan İnönü , kurtuluş savaşında da kendinden söz ettirdi. Bu nedenle İnönü halkının uzun zamandır kullandığı hak ederek “kuruluştan kurtuluşa” sloganını Türk Patent ve Marka kurumunda Eskişehir İnönü Belediyesi adına “Kuruluştan Kurtuluşa” ve “Kuruluştan Kurtuluşa İnönü” tescil edilmiş oldu.

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’un girişimleri ile “Kuruluştan Kurtuluşa” ve “Kuruluştan Kurtuluşa İnönü” olarak kullanılan sloganlar, Kordinat İnovasyon ve Fikrî Mülkiyet yönetimi adına vekillerinden Hasan Demirkıran tarafından yönetiminde işlemler yürütüldü ve marka tescil belgesini aldı.

Osmanlının kuruluşundan, kurtuluş savaşı ile başlayan Türk halkının kurtuluşuna kadar önemli bir yerin olan İnönü, bundan sonra haklı olarak kullandığı “kuruluştan kurtuluşa” ibaresini tescilli olarak kullanmaya devam edecektir. Bu tescil , elbette ki başka kişi veya kurumların bu ibareleri inönü halkından izinsiz olarak kullanmasının önüne geçmiş olacaktır. Bilindiği gibi başta marka tescili olmak üzere tüm fikrî mülkiyet hakları kişi veya kurumların sahip olduğu elle tutulmayan değerlerdir. Bu değerlerin korunması en az maddi değerlerin korunması kadar önemlidir. İnönü Belediyesi bu atılımıyla Türkiye’de bir çok yöre ve beldenin farkında olmadığı alanda da kendini göstererek rüştünü ispat etmiştir.

 

 
Başa Dön